AlkoholDziwny chód alkoholika – jak wygląda i czego może być objawem?

Dziwny chód alkoholika – jak wygląda i czego może być objawem?

Negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka jest znany od wieków. Spożywanie tej substancji, nawet w niewielkich ilościach, działa zgubnie zarówno na zachowania, jak i na stan zdrowia. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do alkoholizmu, a ten z kolei może wywołać szereg innych schorzeń i powikłań. Jedną z tych chorób jest tzw. neuropatia alkoholowa, która objawia się między innymi nieskoordynowanym chodem u osoby uzależnionej.

Neuropatia alkoholowa – czym jest?

Jednym z groźniejszych skutków nadmiernego picia alkoholu jest uszkodzenie lub zapalenie ośrodkowego układu nerwowego. Dochodzi wówczas do zaburzeń przewodzenia bodźców czuciowych, autonomicznych i ruchowych. Szacuje się, że objawy neuropatii mogą występować nawet u 30% osób borykających się z uzależnieniem alkoholowym, wśród których przeważają mężczyźni w wieku 40-60 lat.

Bezpośrednią przyczyną choroby jest długotrwałe spożywanie alkoholu – komórki nerwowe są niszczone wskutek ciągłego zatruwania organizmu etanolem.

Neuropatia alkoholowa a zaburzenia chodu – skąd się bierze bociani chód u alkoholika

Neuropatia jest chorobą postępującą, objawiającą się najczęściej uciążliwym bólem neuropatycznym nóg i rąk, drętwieniem oraz osłabieniem kończyn, zanikaniem mięśni, zaburzeniami czucia, nadwrażliwością na bodźce czy zaburzeniami snu. Osłabienie siły mięśni skutkuje przeważnie upośledzeniem funkcji ruchowych, co prowadzi do powstania tzw. chodu alkoholika. Jest to związane z zanikiem środkowej części móżdżku zwanej robakiem, która odpowiada za utrzymywanie równowagi.

bociani chód
Skąd bierze się dziwny chód u alkoholika?

Dziwny sposób chodzenia cierpiącego na neuropatię alkoholika określa się potocznie jako „bociani chód” – chory kroczy niepewnie na szeroko rozstawionych nogach, unosząc przy tym wysoko kolana i stawiając chwiejne kroki, co przypomina ruchy bocianów. Poza charakterystycznym, niepewnym chodem u osoby chorej mogą występować także niezgrabne i nieskoordynowane ruchy oraz szybkie i zamaszyste gesty. 

Przeczytaj także: Program 12 kroków alkoholika – na czym polega i ile trwa?

Jak leczyć bociani chód u osoby z problemem alkoholowym?

Leczenie chodu alkoholika i innych objawów neuropatii alkoholowej jest skuteczne jedynie wtedy, kiedy uzależniony całkowicie odstawi napoje wyskokowe. Celem przywrócenia prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego chory musi udać się na terapię odwykową, która pomoże mu zahamować proces niszczenia organizmu. Podczas kuracji wdraża się także odpowiednio zbilansowaną dietę, suplementację witamin z grupy B i ćwiczenia fizyczne. Niekiedy zaleca się również fizjoterapię obejmującą masaże i zabiegi rehabilitacyjne, które pomagają w odbudowie zanikających mięśni. W niektórych przypadkach konieczne jest także stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwdepresyjnych. Ponieważ neuropatia alkoholowa w zaawansowanym stadium jest chorobą nieuleczalną, warto rozpocząć terapię jak najwcześniej, aby nie dopuścić do całkowitego wyniszczenia organizmu i zahamować pierwsze symptomy schorzenia. Wiele jednak zależy od samego pacjenta, jego chęci do wyjścia z nałogu i stosowania się do zaleceń lekarzy.

Przeczytaj także:  Ból mięśni po alkoholu – co może oznaczać?
niebieska linia logo
Szukasz pomocy? Zadzwoń

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Przeczytaj także