AlkoholPsychoterapia, wszywka alkoholowa i inne - poznaj sposoby radzenia sobie z problemem...

Psychoterapia, wszywka alkoholowa i inne – poznaj sposoby radzenia sobie z problemem alkoholowym

Alkoholizm jest nie tylko jednym z najczęstszych uzależnień, ale też chorobą, która może wyniszczyć zarówno uzależnionego, jak i jego bliskich. Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i wprowadzić odpowiednie środki. Jak rozpoznać alkoholizm i jakie są najlepsze sposoby radzenia sobie z nim? Odpowiadamy!

Objawy alkoholizmu

Pierwszym krokiem w leczeniu problemu alkoholowego jest jego zdiagnozowanie. W jaki sposób rozpoznać, że ktoś nie radzi sobie z uzależnieniem? Alkoholik to osoba, która odczuwa silną potrzebę spożywania alkoholu, w rezultacie czego pije go za dużo i/lub za często. Nie potrafi tego kontrolować i, z czasem, przestaje wykazywać zainteresowanie tym, co nie jest związane z piciem. Alkoholik nie zgadza się też na odstawienie alkoholu, mimo że jest w pełni świadomy tego, że powoduje on zarówno fizyczne jak i psychiczne pogorszenie zdrowia.

Psychoterapia to podstawa

Po zdiagnozowaniu problemu w alkoholiku należy znaleźć motywację do leczenia. Niestety często okazuje się to być najcięższym etapem w dążeniu do poprawy sytuacji. Należy pamiętać o tym, że bez skierowania się do specjalisty niemożliwe jest skuteczne wyjście z choroby. Próby samodzielnego odstawienia alkoholu często kończą się fiaskiem.

Podstawą w leczeniu alkoholizmu jest wizyta u psychologa, który, po wywiadzie z pacjentem, może zalecić terapię. Jest ona uzależniona od tego, jak silny jest problem oraz jakie czynniki leżały u jego źródła. Mimo że odstawienie jest niezbędne w leczeniu, to właśnie psychoterapia pomaga uwolnić umysł i zniwelować nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną potrzebę sięgnięcia po butelkę.

Poznaj wszywkę alkoholową!

Leczenie problemu alkoholowego poprzez psychoterapię można wspomóc dodatkowymi metodami, dzięki którym możliwy jest skuteczny powrót do zdrowia. Jednym z nich jest Esperal, czyli wszywka alkoholowa. Jest to zabieg polegający na zaszyciu pod skórą pacjenta tabletek uwalniających do krwioobiegu disulfiramu, czyli substancji aktywnej wchodzącej w reakcje ze spożytym alkoholem. Nawet po jego niewielkiej ilości, pacjent będzie odczuwał nieprzyjemne skutki uboczne, obejmujące mdłości, zawroty głowy itp.

Przeczytaj także:  Plamy wątrobowe a alkohol – co warto wiedzieć?

Tego typu zabieg warto wykonać w wyspecjalizowanej klinice, takiej jak https://alkoklinika.com/o-zabieg/. Jest to miejsce oferujące pełen komfort, indywidualne podejście do pacjenta, ale też i pełną dyskrecję. Zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza po profesjonalnej konsultacji.

Czy alkoholizm można leczyć lekami?

Zarówno uzależnieni, jak i ich bliscy, często zastanawiają się, czy alkoholizm można leczyć przy pomocy leków. Niestety, nie istnieją leki, które, bez wsparcia ze strony innych metod, pomogłyby wyleczyć uzależnienie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że farmakoterapia może stanowić bardzo dobry dodatek do psychoterapii.

Artykuł sponsorowany

niebieska linia logo
Szukasz pomocy? Zadzwoń

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Przeczytaj także