Zdrowie psychiczneUzależnienie od alkoholu i nerwica lękowa (zaburzenia lękowe) lubią występować w duecie

Uzależnienie od alkoholu i nerwica lękowa (zaburzenia lękowe) lubią występować w duecie

Uzależnienie od alkoholu często idzie w parze z wysokim poziomem lęku. Lęk bywa powodem sięgania po alkohol, ale też jest skutkiem nadużywania lub uzależnienia od alkoholu. Poniżej dowiemy się, w jaki sposób alkohol staje się lekarstwem na lęk i pogłębia lub wywołuje zaburzenia lękowe (inaczej nerwicę lękową).

Alkohol a nerwica lękowa (zaburzenia lękowe)

Wiele osób z zaburzeniami lękowymi (nerwica lękowa) np. fobią społeczną, lękiem panicznym, agorafobią, z pomocą alkoholu łagodzi swój stres i stany lękowe.

Na przykład osoba z lękiem społecznym, może obawiać się pójścia na imprezę lub inne towarzyskie spotkanie. Alkohol daje ulgę i spokój, zmniejszając zahamowanie w kontakcie z innymi. Jednak powoli się jedynym środkiem do realizowania się w życiu społecznym co oczywiście jest samo w sobie ograniczeniem. 

W innych zaburzeniach lękowych jest podobnie. W leku panicznym, polegającym na przeżywaniu nawracających ataków paniki, gdzie wyjście z domu uniemożliwia lęk, alkohol przychodzi z ratunkiem. A dla osoby, która cierpi na zespół lęku uogólnionego (lęk przewlekły połączony z nieustannym zamartwianiem się), to alkohol pozwala na wieczorny relaks po ciężkim dniu lub pozwoli na chwilę poczucia szczęśliwości. Jak diagnozować nerwicę lękową i jakie dokładnie są oznaki nerwicy, przeczytasz tu: https://totylkostrach.pl/nerwica-lekowa-objawy

Czy lęk bierze się z uzależnienia czy uzależnienie z lęku?

Alkohol wydaje się, zwłaszcza w początkowym okresie zażywania, bardzo pomocny na rozładowanie stresu i lęku. Z uwagi na to, że działa jednocześnie pobudzająco i uspokajająco, pozwalając na uzyskanie uczucia relaksu i spokoju bez pozbawiania się energii i zaangażowania.

Działanie alkoholu pozwala na szybkie rozładowanie napięcia i pozbycie się nerwicowego lęku. Nie ma konieczności opowiadania o swoich problemach komuś obcemu. Bez pójścia do lekarza lub psychologa, można leczyć swoją nerwicę „domowymi sposobami”. Alkohol jest lekarstwem dostępnym na „już”. 

Niestety efekty tego leczenia są krótkotrwałe, a lęk narasta. A koszty w postaci zniszczenia organizmu i uszkodzeń ciała bywają nieodwracalne. Im więcej lęku w wyniku picia, tym większa potrzeba picia. Z czasem wiele osób zauważa, że musi pić coraz więcej, aby uzyskać te same relaksujące efekty. Alkohol pogłębia problemy lękowe.

Przeczytaj także:  Introwertyk – kto to, jak się zachowuje?

Z drugiej strony nie jest niczym niespotykanym, że u osoby, u której rozwinęło się uzależnienie, pojawiły się zaburzenia lękowe. Trudno czasem rozpoznać co było pierwsze.

W jaki sposób alkohol wzmacnia lęk?

Alkohol zwiększ poziom neuroprzekaźników w mózgu takich jak serotonina- stąd efekty picia mogą być podobne do działania leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych. Jednak gdy efekt działania alkoholu ustępuje, pojawiają się efekty odstawienia, objawem, których jest oczywiście lęk. Alkohol prowadzi zatem do nowych i dodatkowych objawów lęku w postaci objawów odstawiennych. Zaburzenia lękowe wtórnie zaostrzają się. Można powiedzieć, że lęk i alkohol zaczynają się łączyć w błędnym kole. Z czasem rozwija się uzależnienie, a zaburzenia lękowe narastają. 

Leczenie lęku i terapia nerwicy lękowej

Jeśli cierpisz z powodu zaburzeń lękowych, nerwicy lękowej, nie zwlekaj z podjęciem leczenia. Alkohol może jedynie pogłębić Twoje problemy- będziesz się zmagać już nie tylko z lękiem, ale również z uzależnieniem i z nadszarpniętym zdrowiem. Istnieją miejsca, gdzie możesz dyskretnie podjąć terapię lęku lub terapię nerwicy lękowej. Leczenie lęku bywa podstawą skutecznego wyjścia z uzależnienia, samo leczenie alkoholizmu bez uwzględnienia problemów lękowych znacząco zwiększa niebezpieczeństwo nawrotu.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Dołącz do naszej społeczności

W walce z uzależnieniami nie jesteś sam. Dołącz do naszego forum, gdzie znajdziesz wsparcie, porady i inspiracje od osób, które przechodzą przez to samo. Wspólnie możemy osiągnąć więcej.

Przeczytaj także