HazardUzależnienie od hazardu – skąd się bierze i jak je leczyć?

Uzależnienie od hazardu – skąd się bierze i jak je leczyć?

Gry hazardowe to jedna z wielu form spędzania wolnego czasu. To, co na początku wydaje się niewinną rozrywką, z czasem jednak może mieć fatalne skutki. Wieczorne wizyty w kasynie, małe kwoty wydawane na zdrapki czy dreszczyk emocji, który daje gra w karty – gry pieniężne potrafią silnie uzależnić. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Hazard – czym jest?

Wiele osób zastanawia się, czym jest hazard i jak go zdefiniować. Hazard to określenie na różnego rodzaju gry, w których uczestnicy mogą uzyskać nagrodę materialną – najczęściej w postaci pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Przeważnie o zwycięstwie decyduje losowość i przypadek, który nie zależy od umiejętności i wiedzy gracza. Powoduje wywołanie silnych emocji – przy przegranej pojawia się chęć ponownego sprawdzenia swoich sił, a wygrana wyzwala poczucie szczęścia i euforię. Wśród gier hazardowych najczęściej wymienia się m.in. gry w kości, karciane, kasyna, loterie i gry liczbowe, automaty do gier lub zakłady giełdowe czy bukmacherskie.

Przeczytaj także: Manipulacje hazardzisty – po czym poznać osobę uzależnioną od hazardu?

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu?

Problem z hazardem pojawia się wówczas, kiedy gracz przestaje widzieć granicę między rozrywkowym graniem a takim, na którym zaczyna opierać swoje dotychczasowe życie. Wówczas ciągle zwiększa stawki wydawane na granie mimo przegranych i ma potrzebę nieustannego grania – powoduje to zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i zawodowych, zapożyczanie się oraz coraz częstsze wizyty w punktach gier. Słowem, całe życie gracza koncentruje się wokół grania i emocji, które są z nim związane – głównie jest to chęć odegrania się czy uzależnienie od mocnych wrażeń gwarantowanych przez granie.

Możemy wyróżnić 3 formy hazardu:

Forma hazardu Opis
Hazard rekreacyjny Osoba gra dla rozrywki, bez negatywnych konsekwencji dla swojego życia. Ryzyko uzależnienia jest niskie.
Hazard rekreacyjny z problemami Osoba gra w celach rozrywkowych, ale zaczyna doświadczać pewnych problemów związanych z grą, takich jak nadmierny wydatek pieniędzy czy konflikty rodzinne.
Hazard patologiczny Osoba jest uzależniona od hazardu. Gra staje się najważniejszym elementem jej życia, prowadząc do poważnych problemów finansowych, rodzinnych i zawodowych. Jest to uzależnienie psychiczne i wymaga leczenia.
Przeczytaj także:  Hazard w Polsce – historia i statystyki

Chora osoba nie widzi problemu w swoich postępowaniach, nie potrafi dostrzec przekroczenia granicy, izoluje się od bliskich i popada w coraz większą nerwowość. A skąd bierze się samo uzależnienie od gier hazardowych? Jest to związane m.in. z zaburzeniami osobowości, trudnymi wydarzeniami z dzieciństwa lub zmiany neurologiczne – zaburzenia pracy systemu nagród w mózgu, przez co musi być stymulowany coraz nowszymi bodźcami. 

Uzależnienie od hazardu – jak leczyć?

Jak leczyć uzależnienie od hazardu? Podobnie jak w przypadku innych nałogów, konieczne będzie wdrożenie profesjonalnej terapii. Najpowszechniej stosowaną formą leczenia jest psychoterapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez terapeutę uzależnień. Niekiedy niezbędne jest podjęcie terapii w zamkniętej klinice zajmującej się nałogami. Tam chory otrzymuje wsparcie w postaci indywidualnej diagnozy i spotkań terapeutycznych oraz uczy się zachowań społecznych i radzenia sobie z emocjami czy stresem. Częstą formą wsparcia jest także pomoc w ułożeniu planu spłat zadłużenia.

Podczas leczenie osoba uzależniona ma szansę rozpoznać u siebie przyczyny popadnięcia w nałóg hazardowy, dzięki czemu ma szansę odzyskać spokój ducha. Warto zatem jak najszybciej zdecydować się na terapię, jeśli rozpoznamy u siebie lub bliskich symptomy uzależnienia od hazardu – skutki nieleczonego nałogu mogą mieć tragiczne konsekwencje, jeśli nie zdecydujemy się na fachową pomoc.

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Dołącz do naszej społeczności

W walce z uzależnieniami nie jesteś sam. Dołącz do naszego forum, gdzie znajdziesz wsparcie, porady i inspiracje od osób, które przechodzą przez to samo. Wspólnie możemy osiągnąć więcej.

Przeczytaj także