NarkotykiJak objawia się uzależnienie od mefedronu?

Jak objawia się uzależnienie od mefedronu?

Mefedron jest stosunkowo niedawno odkrytą substancją psychoaktywną, która ma silne właściwości uzależniające – do uzależnienia może dojść po zażyciu nawet jednej dawki. Jego działanie przypomina efekty zażywania amfetaminy, ecstasy czy kokainy. Początkowo określany jako groźny dopalacz, obecnie jest traktowany jako niebezpieczny narkotyk i zdelegalizowany.  Mimo to łatwo go zakupić choćby przez internet. Jakie są skutki zażywania mefedronu i jak objawia się uzależnienie od tej substancji?

Mefedron – czym jest i jak go rozpoznać?

Mefedron, czyli 4-metylometkatynon (4-MMC), to nazwa stymulantu – substancji wykazującej silne działanie pobudzające. Ponieważ należy do grupy tzw. empatogenów, ma również właściwości zwiększające empatię emocjonalną. Jest określany jako jeden z najbardziej niebezpiecznych narkotyków. Najczęściej występuje w postaci kapsułek, proszku, kryształków lub tabletek. A jak rozpoznać mefedron? Czysta substancja jest bezbarwna i pozbawiona zapachu, lecz kiedy jest składnikiem mieszanki dopalaczy, wówczas ma silny i nieprzyjemny zapach, co wynika z jego zanieczyszczenia. Mefedron przeważnie przyjmuje się doustnie (poprzez rozpuszczenie tabletki w napoju lub jej połknięcie) albo donosowo. 

Jak działa mefedron i jakie są objawy zażywania? 

Działanie mefedronu jest zbliżone do efektów zażywania amfetaminy lub ecstasy. Powoduje on wzrost energii, wyostrzenie zmysłów i funkcji poznawczych, nastrój bliski euforii czy zwiększenie potencji seksualnej. Osoba po spożyciu mefedronu jest niezwykle pobudzona, nie odczuwa głodu i zmęczenia oraz łatwiej nawiązuje kontakty z ludźmi. Efekty zażycia mefedronu są widoczne przez ok. 2 do 5 godzin, co jest uzależnione od indywidualnych cech organizmu i tolerancji na narkotyk. Ze względu na efekty działania i zachowanie po mefedronie, substancja ta jest często spotykana na imprezach towarzyskich i określana jako „narkotyk rekreacyjny”. Do typowych objawów zażycia mefedronu zalicza się m.in. suchość w ustach, rozszerzone źrenice, drgawki, przyspieszone tętno czy nieprzyjemny zapach z ust, utrzymujący się do kilku dni. Charakterystycznym objawem wzięcia dawki tego narkotyku jest również zarumieniona i czerwona twarz – po mefedronie mogą pękać naczynka krwionośne, podobnie jak po zażyciu ecstasy.

Przeczytaj także:  Pot mefedronowy – co to, jak wygląda?

Jak rozpoznać uzależnienie od mefedronu?

Czy mefedron uzależnia fizycznie? Jak najbardziej – jest to substancja, od której łatwo uzależnić się zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Wśród skutków ubocznych zażywania tego narkotyku można wymienić takie dolegliwości fizyczne jak m.in. bóle głowy, nudności czy wymioty. Po mefedronie, zwłaszcza przy jego długotrwałym stosowaniu, nietrudno również o jego negatywne oddziaływanie na psychikę – mogą pojawić się np. wahania nastroju, halucynacje i paranoje, zaburzenia koordynacji ruchowej, stany lękowe czy szereg dolegliwości związanych z układem krążenia czy sercem. Osoba uzależniona popada w coraz dłuższe ciągi narkotykowe, ponieważ nie jest w stanie funkcjonować bez zażywania narkotyku, a rzeczywistość wydaje jej się nudna i przytłaczająca. Z tego powodu ważne jest jak najszybsze rozpoznanie objawów uzależnienia od tej substancji i wdrożenie leczenia.

Jak wyjść z uzależnienia od mefedronu?

Najważniejszym krokiem do wyleczenia uzależnienia od mefedronu jest rozpoczęcie detoksu narkotykowego. Samodzielne próby wyjścia z nałogu mogą okazać się niewykonalne, dlatego tak niezbędne jest podjęcie profesjonalnego leczenia. Detoks ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn narkotykowych, a podczas niego wdraża się także pomoce farmakologiczne. Kolejnym krokiem jest psychoterapia indywidualna lub grupowa, której celem jest przepracowanie problemów i przygotowanie chorego do życia bez nałogu. Konieczne jest także wsparcie bliskich podczas całego procesu, aby osoba uzależniona potrafiła wytrwać w leczeniu i późniejszej abstynencji.

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Dołącz do naszej społeczności

W walce z uzależnieniami nie jesteś sam. Dołącz do naszego forum, gdzie znajdziesz wsparcie, porady i inspiracje od osób, które przechodzą przez to samo. Wspólnie możemy osiągnąć więcej.

Przeczytaj także