NarkotykiZapaść po marihuanie – jak się objawia?

Zapaść po marihuanie – jak się objawia?

Marihuana jest uznawana za jeden z tzw. miękkich narkotyków – nie uzależnia fizycznie, a celem jej stosowania jest wywołanie rozluźnienia. Coraz częściej zaleca się ją również przy różnych schorzeniach medycznych, takich jak np. stany lękowe czy silne bóle menstruacyjne. Zażywanie marihuany może mieć jednak skutki uboczne. Jednym z nich może być zapaść krążeniowa, związana z niedostateczną pracą serca. Jakie są objawy zapaści po marihuanie?

Marihuana – stosowanie i uzależnienie

Marihuana jest jedną z najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych. Palenie marihuany powoduje przeważnie stan euforii i relaksacji, a po jej zażyciu następuje uczucie rozluźnienia, spokoju i uśmierzenia dolegliwości bólowych. Substancja ta jest owiana złą legendą – wiele osób uznaje ją za pierwszy krok do zażywania mocniejszych narkotyków. Do powszechnych skutków ubocznych długotrwałego palenia marihuany zalicza się także osłabienie koncentracji i pamięci, zaburzenia snu, omamy wzrokowe, drażliwość i zdenerwowanie oraz obniżenie apetytu. Podatność na uzależnienie od marihuany zależy od czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych

Marihuana a serce – wpływ marihuany na wydolność serca

Zażywanie marihuany ma wpływ nie tylko na umysł, ale i cały organizm. THC, główna substancja aktywna zawarta w marihuanie, wpływa na wydolność serca i ciśnienie krwi – można zauważyć m.in. szybkie bicie serca po marihuanie oraz obniżenie lub podwyższenie ciśnienia. Może być to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób cierpiących na dolegliwości związane z osłabionym sercem.

marihuana a serce
Badania potwierdzają, że marihuana może negatywnie wpływać na pracę serca

Zdarza się również wrażenie kołatania serca po marihuanie – zwłaszcza u osób, które nigdy wcześniej nie stosowały tej substancji, może prowadzić to do ataków lękowych. Co istotne, w niektórych przypadkach palenie marihuany może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka wystąpienia zawału serca. Niektóre badania mówią również, że częste stosowanie tego specyfiku osłabia mięsień sercowy u części osób – jednym z objawów takiego osłabienia może być ból serca po marihuanie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że we wspomnianym badaniu nie wskazano marihuany jako bezpośredniej przyczyny występowania bólu serca. 

Przeczytaj także:  Narkotyki a ciąża – jak substancje psychoaktywne wpływają na płód?

Zapaść po marihuanie – objawy

Wiele osób zastanawia się, czy po zażyciu marihuany możliwa jest zapaść. W klasycznych przypadkach zapaść krążeniowa jest związana z niedostateczną pracą serca, co może skutkować niedotlenieniem organizmu i omdleniem. W przypadku pacjentów borykających się z niewydolnością krążeniową istnieje opcja wyzwolenia stanu zapaści przez stosowanie marihuany.

Warto też wiedzieć, że samo pojęcie „zapaści po marihuanie” bywa stosowane nieprecyzyjnie. Potocznie tym mianem określa się omdlenie spowodowane nagłym odpływem krwi z mózgu. Do jej objawów będą należeć m.in. zawroty głowy, bladość, mroczki przed oczami i w rezultacie prowadzić do omdlenia. Podobne symptomy można zaobserwować w przypadku przedawkowania marihuany – wówczas występują jeszcze m.in. suchość w ustach, problemy z oddychaniem czy senność. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i uważnie obserwować organizm i jego reakcje na różne substancje, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Dołącz do naszej społeczności

W walce z uzależnieniami nie jesteś sam. Dołącz do naszego forum, gdzie znajdziesz wsparcie, porady i inspiracje od osób, które przechodzą przez to samo. Wspólnie możemy osiągnąć więcej.

Przeczytaj także