AlkoholWódka z pieprzem na przeziębienie – dlaczego nie warto?

Wódka z pieprzem na przeziębienie – dlaczego nie warto?

W medycynie ludowej alkohol odgrywał istotną rolę – był składnikiem wielu lekarstw, którymi leczono rozmaite dolegliwości i choroby. Szczególnie popularna była wódka, która po dodaniu ziół lub przypraw, takich jak pieprz, ponoć pomagała przy przeziębieniu, bólach żołądka czy wrzodach. Choć wiele metod leczenia z dawnych lat wciąż sprawdza się podczas chorowania, to jednak warto się upewnić, czy są one faktycznie skuteczne – tak jak w przypadku wódki z pieprzem na przeziębienie.

Wódka na przeziębienie i inne dolegliwości – sposoby dawnych pokoleń

Lecznicze właściwości wódki są owiane legendą. Trunek ten stanowił wyposażenie apteczek zarówno w mieszczańskich kamienicach, jak i szlacheckich dworach czy chłopskich chatach. Zadaniem wódki było „krzepienie ducha i leczenie ciała” – po dodaniu rozmaitych ziół, korzeni leczniczych i przypraw miała leczyć praktycznie wszystko. Stosowano ją na różne problemy:

  • gastryczne,
  • bóle mięśniowe,
  • przeziębienie,
  • osłabienie organizmu.

Najczęściej leczono się tzw. pieprzówką, czyli wódką z pieprzem. Na co pomagał taki specyfik? Przeważnie na wszelkie niestrawności, wrzody żołądka i przeziębienie. Wystarczył ponoć jeden kieliszek wódki z pieprzem, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości i rozgrzać organizm. 

przeziębienie a alkohol
Alkohol nie jest dobrym wsparciem podczas choroby

Wódka z pieprzem na przeziębienie – fakty i mity

Współczesna medycyna nie zaleca stosowania wódki z dodatkiem pieprzu na przeziębienie czy inne choroby. Powód jest prosty – leczenie choroby setką z pieprzem nie ma żadnych podstaw medycznych. Owszem, alkohol rozszerza naczynia krwionośne i powoduje wrażenie ciepła w ciele, jednak jest to efekt krótkotrwały – dolegliwości szybko powrócą, a sama wódka dodatkowo podrażni żołądek. Wypicie kieliszka wódki z dodatkiem pieprzu może i przynieść chwilowe rozgrzanie organizmu – w końcu nie ma nic lepszego niż grzaniec z goździkami i pomarańczami czy herbatka z prądem. Sprawdzi się to jedynie wówczas, kiedy od razu po spożyciu takiego napoju owiniemy się kocem czy kołdrą, bo w przeciwnym wypadku organizm szybko się wychłodzi.

Przeczytaj także:  Jak długo regeneruje się wątroba po alkoholu?

Przeczytaj także: Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu – czy to działa?

Alkohol a przeziębienie – czy alkohol jest dobrym lekarstwem?

Stosowanie alkoholu czy łączenie go z lekami podczas choroby to niezbyt dobry pomysł. Wysokoprocentowe trunki mają zły wpływ na osłabienie odporności organizmu i spowodują dodatkowe odwodnienie. Nie tylko nie niszczą drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój choroby, ale także wchodzą w niepożądane interakcje z lekami i osłabiają ich działanie. Warto zatem przemyśleć korzystanie z ludowych metod leczenia takich jak wódka z pieprzem na przeziębienie czy ból brzucha – o ile część domowych sposobów nam nie zaszkodzi, tak w przypadku leczenia alkoholem nie ma takiej pewności.

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Dołącz do naszej społeczności

W walce z uzależnieniami nie jesteś sam. Dołącz do naszego forum, gdzie znajdziesz wsparcie, porady i inspiracje od osób, które przechodzą przez to samo. Wspólnie możemy osiągnąć więcej.

Przeczytaj także