AlkoholPadaczka alkoholowa – objawy i leczenie

Padaczka alkoholowa – objawy i leczenie

Kiedy osoba uzależniona od alkoholu postanawia zrezygnować z picia lub mocno ograniczyć spożywanie alkoholu, wówczas jej chory organizm silnie odczuwa brak uzależniającej substancji. Może wtedy dojść do ataku padaczki alkoholowej – choroby, która dotyka nawet 25% osób borykających się z alkoholizmem. Jakie są objawy padaczki alkoholowej i jak ją leczyć? 

Padaczka alkoholowa – czym jest i kiedy występuje

Drgawki alkoholowe, inaczej określane jako padaczka alkoholowa, to schorzenie określane jako powikłanie zespołu abstynencyjnego. Mamy z nią do czynienia wówczas, kiedy organizm przyzwyczajony do sporej dawki alkoholu nie otrzymuje substancji odurzającej. Spore ilości alkoholu hamują próg padaczkowy w układzie nerwowym, więc w momencie abstynencji próg ten ulega gwałtownemu obniżeniu. Skutkuje to nagłym napadem drgawek przypominających epilepsję, które nie są jednak powiązane z zaburzeniami neurologicznymi. Choć najbardziej narażeni na atak padaczki alkoholowej są trzeźwiejący alkoholicy, to na dobrą sprawę ryzyko wystąpienia tej choroby dotyczy każdej osoby uzależnionej od napojów wyskokowych. 

Przeczytaj także: Brzuch alkoholowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Padaczka alkoholowa – objawy 

Objawy padaczki po odstawieniu alkoholu to niekontrolowane drgawki. Przypominają one atak typowej epilepsji – chory traci świadomość i upada, na całym ciele występują charakterystyczne skurcze mięśni, czasem dochodzi do nieświadomego wypróżnienia lub przegryzienia języka. Atak drgawek po alkoholu nie jest niczym uprzedzony, jednak czasem można zaobserwować takie symptomy jak biegunka, osłabienie, nadmierna potliwość, skoki ciśnienia krwi czy nadwrażliwość na światło.

Objawy padaczki alkoholowej mogą pojawić się nawet w ciągu kilku godzin od odstawienia alkoholu przez osobę uzależnioną. Niekiedy zdarzają się ataki padaczki alkoholowej podczas snu – zazwyczaj w momencie, gdy chory się wybudza. Kiedy dochodzi do napadu padaczkowego u pacjenta, konieczne jest chronienie głowy chorego przed urazami oraz udrożnienie jamy ustnej – jest to standardowe postępowanie w przypadku osoby cierpiącej zarówno na typową epilepsję, jak i padaczkę alkoholową.

padaczka alkoholowa objawy
Podczas ataku padaczki alkoholowej szczególnie narażona na urazy jest głowa.

Padaczka alkoholowa – leczenie

Czy padaczka alkoholowa jest uleczalna? Jeśli wdroży się odpowiednią opiekę medyczną, to istnieją szanse wyleczenia. Niezbędne jest wdrożenie kuracji odtruwającej organizm z toksyn poalkoholowych i metabolitów etanolu oraz przywrócenie równowagi elektrolitowej w organizmie chorego.

Lekarze czasem wprowadzają do terapii również leki o działaniu przeciwdrgawkowym i przeciwpadaczkowym, jednak wówczas może wystąpić ryzyko kolejnego uzależnienia, jakim jest lekomania.

Pacjent przede wszystkim musi być świadomy, że podczas zażywania takich leków nie powinien w ogóle pić – dlatego detoks alkoholowy przed wdrożeniem farmakoterapii jest niezbędny. Padaczka alkoholowa u większości pacjentów nie jest chorobą trwałą i ustępuje nawet po kilkunastu dniach od rozpoczęcia leczenia. Niemniej u 25% chorych istnieje ryzyko wystąpienia urazów czaszkowo-mózgowych, do których może dojść podczas napadu drgawek, oraz rozwinięcie padaczki utrwalonej. Nieleczona padaczka alkoholowa może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia – detoksu od alkoholu i całej kuracji ze wsparciem lekarzy.

Przeczytaj także:  DDA w związku – jakich partnerów wybierają?
niebieska linia logo
Szukasz pomocy? Zadzwoń

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Przeczytaj także