Wsparcie dla rodzinŻycie z alkoholikiem – czy taki związek ma sens?

Życie z alkoholikiem – czy taki związek ma sens?

Życie z osobą uzależnioną od alkoholu jest niezwykle trudne. Patrzenie, jak ukochany człowiek coraz bardziej stacza się w szpony nałogu, niszcząc życie swoje i bliskich, jest niełatwym doświadczeniem. Choć osoby współuzależnione często odwlekają moment terapii, bojąc się rozstania lub napiętnowania przez otoczenie, to mimo wszystko warto udać się o pomoc do specjalisty. Jak wygląda życie z alkoholikiem? 

Jak żyć z alkoholikiem – trudny związek z osobą uzależnioną

Związek z alkoholikiem jest przeważnie naznaczony cierpieniem i nieustanną walką o trzeźwość. Wiele relacji rozpada się z powodu nadużywania alkoholu, bo jedna strona popada w coraz większy nałóg, a druga nie ma siły sklejać tego za ich dwoje. Dochodzi do sytuacji, kiedy niepijący partner przejmuje odpowiedzialność za picie drugiej osoby, ukrywając cały dramat przed światem. Żony alkoholików uczą się być nieustannie silne i w ciągłej gotowości, by utrzymać pozory normalności i usprawiedliwić zachowania pijącego męża, a ich postępowanie może przejść również na dzieci. Jeśli odpowiednio wcześnie nie podejmą próby namówienia partnera na terapię, jego alkoholizm odciśnie nieodwracalne piętno na całej rodzinie.

Przeczytaj także: Czym jest współuzależnienie i jak się objawia?

Uzależnienie partnera od alkoholu – czy życie z alkoholikiem ma sens?

Związek z alkoholikiem przypomina nieustanną walkę – ona kontroluje, ile i co wypił, a on natomiast ukrywa swój nałóg na różne sposoby. Nie brak w tym wszystkim trudnych emocji, rozgoryczenia, kłótni i ciągłych napięć. Partnerki uzależnionych od alkoholu mężczyzn zwykle są w słabej kondycji psychicznej, choć pozornie mogą sprawiać wrażenie silnych i twardych kobiet. Psychika żony alkoholika w rzeczywistości jest mocno pokiereszowana, taka osoba często nie ma chęci do działania i żyje w poczuciu braku kontroli nad swoim życiem, czując zagubienie i bezradność.

Jednocześnie partnerka pijącego mężczyzny nie wie, jak odciąć się od męża alkoholika – wynika to z obawy przed samotnym życiem i wychowywaniem dzieci w pojedynkę. Dodatkowo jest podatna na manipulacje ze strony męża, co jeszcze bardziej wpływa na jej strach przed rozstaniem.

jak żyć z mężem alkoholikiem
Osoby żyjące z alkoholikami żyją w ciągłym stresie i niepewności

Życie z alkoholikiem – gdzie szukać pomocy

Jak zatem żyć z alkoholikiem? Związek z osobą pijącą jest toksyczny i nie ma co do tego wątpliwości. Istotne jest podjęcie takich kroków, aby chory zrozumiał, że swoim postępowaniem ma zły wpływ zarówno na siebie, jak i najbliższych. Kolejnym ważnym aspektem jest uświadomienie partnera, jaką krzywdę wyrządza rodzinie swoim destrukcyjnym zachowaniem. Współuzależniona, opiekuńcza żona często nie ma odpowiednich wzorców i pewności, jak reagować na picie męża, stąd też wynikają zachowania w rodzaju usprawiedliwiania partnera czy wypominania mu nałogu.

Przeczytaj także:  Jak odejść od męża alkoholika?

Najlepszym sposobem na wyleczenie zarówno męża, jak i pozostałych członków rodziny, jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy terapeutycznej i wyciąganie konsekwencji w momentach powrotu do picia. Kluczowe jest także zadbanie o samą siebie, o czym powinny pamiętać żony uzależnionych od alkoholu mężczyzn – często najlepsza droga do uzdrowienia relacji to terapia własna.

niebieska linia logo
Szukasz pomocy? Zadzwoń

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze

Przeczytaj także